ICEMAN

Buzadam Yüzme İhtisas Spor Kulübü

Yüzme Sporu Nedir?

              Yüzme sporunun tanımı; uluslararası standartlarda boyutu 50 metre, 8 kulvar olan havuzlarda bedenin kulaç ve ayak hareketlerinden başka bir yardım almadan, her yarışmacının kendi kulvarında, serbest, sırtüstü, kelebek ve kurbağa stillerinin her birinde veya dördü birden karışık olarak, 50, 100, 200, 400, 800, 1500 metrelerde bireysel veya ekip olarak yaptıkları yarışmaya denir.  Olimpiyat Oyunları'nda yapılan bir spor dalıdır.

 

            Ayrıca yine Olimpiyat Oyunları'nda yapılan Modern Pentatlon ve Triatlon spor dallarının yarışmalarının bir kısmında da yüzme yapılır. Su topu, kule atlama ve senkronize yüzmenin alt yapısını yüzme sporu oluşturur.

     Yüzme; bireyin tüm bedenini kol ve bacak hareketlerinden başka bir unsur kullanmadan su içerisinden ilerlemesini gerektiren ve su üzerinde kalmasını sağlayan hareketler bütünüdür.

Yüzme Nedir?

Neden Yüzmeyi Bilmemiz Gerekli?

           Yüzme öğrenmenin en önemli hatta ilk sebebi suda can güvenliğini sağlayabiliyor olmaktır. Hayatımızın her noktasında kendimizi su kenarında veya çevresinde bulmamız olasıdır; balık tutarken, tatil yaparken, tekne gezilerinde, arkadaş eğlencelerinde… Böyle zamanlarda kendimizi havuz dışında koruma altında hissetsek de her an gerçekleşebilecek bir kaza veya düşme durumuna karşı bize kendimizi güvende hissettirecek ilk şey yüzme biliyor olmaktır.

 

           Birçok doktorun da belirttiği ve tavsiye ettiği gibi; yüzme beden sağlığını destekleyen en etkili spor dallarından biridir. Neredeyse bedendeki tüm kasların çalıştığı, güçlendiği ve koordine olabildiği bir spor dalıdır. Duruş bozuklukları, bel ve boyun fıtığı gibi hastalıklarda en çok tercih edilen tedavi yöntemidir.

 

          Çoğunlukla yaz mevsiminde rahatlamak, serinlemek için yüzüyor olmamızın yanı sıra, su genel olarak bedeni rahatlatma, hafifletme ve pozitif enerji desteği verme özelliklerine sahiptir. Yüzme biliyor olmak bizlere suda daha kaliteli ve yeterli zamanı geçirme şansı verir.

 

        Görüldüğü üzere; hayatımızın en önemli noktalarına dokunan yüzme sporu, asla bir lüks değil çocuk yaştan itibaren öğrenilmesi gereken bir temel ihtiyaçtır. Günümüzde sokaklarda doyasıya oynayamayan, enerjisini atamayan çocuklar için de ruh ve beden sağlığı, can güvenliği ve geleceği açsından tercih edilmesi gereken ilk spor dallarından biridir.

             

       Unutmayın, her zaman çocuğunuzun yanında olamayabilirsiniz. Can güvenliğini küçük yaştan itibaren tek başına sağlayabilme fırsatını ona mutlaka verin. Çocuğunuzun en kısa sürede yüzme kursu alabilmesi için bize ulaşıp çocuk yüzme eğitim gruplarımızda ya da bire bir özel yüzme dersiyle ilgili bilgi alabilirsiniz.

 

          Sizde yüzme bilmiyorsanız, yüzme her yaşta öğrenilebilir, sizde en kısa zamanda yüzme kursu almak için bizlere ulaşıp yetişkin yüzme gruplarımızda ya da bire bir özel yüzme dersleriyle eğitimlerinize başlayabilirsiniz.